RUS ENG

ACM ICPC 2017-2018, NEERC - Northern Eurasia Finals

ACM ICPC 2017-2018, NEERC - Northern Eurasia Finals

Rank Team A B C D E F G H I J K L = Time
1 Moscow I of Physics and Technology 1 (Golovanov, Ostanin, Uvarov) +1
71:23
+
25:57
+1
20:31
+1
70:14
+
9:56
+1
113:49
+
216:01
. +
183:28
. +1
289:13
+1
159:07
10 1275
2 Moscow SU 1 (Ipatov, Makeev, Reznikov) +1
74:18
+
46:40
+2
33:03
+2
188:04
+1
10:29
+1
143:11
-11 . +
200:04
+1
115:28
+13
264:37
+
94:23
10 1587
3 SPb ITMO University 1 (Belonogov, Putilin, Zban) +2
62:21
+
25:59
+
36:37
+
109:20
+
5:40
+3
211:07
+2
290:09
. . . -14 +2
129:50
8 1047
4 SPb Academic U 4 (Belova, Fedorov, Sayutin) +1
117:35
+1
53:59
+1
52:08
+
187:06
+1
12:26
+1
296:46
. . +
268:27
. . +
151:51
8 1236
5 Moscow I of Physics and Technology 2 (Belykh, Sergunin, Stepanov) +
202:52
+1
74:02
+
21:37
+
94:16
+
11:00
+1
184:34
. . -1 +1
286:47
. +4
234:28
8 1246
6 Moscow I of Physics and Technology 4 (Komendantian, Machula, Semenov) +
168:10
+3
52:26
+
39:58
+
150:02
+
8:25
+1
295:43
. . +
264:19
. . +1
219:25
8 1295
7 Latvia U 2 (Civkulis, Klevickis, Larka) +2
236:31
+2
99:14
+
55:38
+
160:22
+
16:16
+1
293:44
. . +2
181:26
. . +3
282:53
8 1522
8 Kazakh-British Technical U 1 (Aman, Amanov, Zhussupov) +
41:54
+1
92:56
+
64:39
+
170:52
+2
10:49
-1 . . +1
118:19
. . +
205:56
7 780
9 SPb ITMO University 2 (Budin, Drozdova, Kirillov) +1
147:19
+
34:47
+2
40:31
+1
126:42
+
11:05
+1
122:35
. . -5 . . +
204:09
7 784
10 Ural Federal U 1 (Borozdin, Leskov, Sivukhin) +
109:40
+
82:29
+1
59:26
+1
186:34
+
11:14
+
160:41
. . -1 . . +2
120:17
7 807
11 Moscow I of Physics and Technology 3 (Kalinin, Makarov, Sharipov) +
189:20
+
24:17
+1
61:44
+
76:59
+2
15:01
+2
231:59
. . -8 . . +1
165:54
7 881
12 Tartu U 1 (Lill, Nisumaa, Unt) +2
115:00
+
68:34
+
33:43
+
93:57
+
37:23
+1
175:55
. . +2
283:59
. . -5 7 904
13 SPb Academic U 1 (Podguzov, Smirnov, Stepanov) +1
169:44
+
82:47
+
77:35
+
175:24
+1
6:36
+1
197:19
. . -1 . . +1
140:49
7 926
14 SPb SU 3 (Logunov, Makarov, Savchenkov) +1
127:51
+
46:55
+
35:49
+1
172:37
+
12:15
+5
298:46
. . . -1 . +5
249:48
7 1179
15 Perm SU 1 (Lizunov, Tsaplin, Tsaplin) +3
241:44
+
20:49
+4
190:29
+4
134:02
+1
8:18
+1
121:17
. . +
210:42
. . -1 7 1184
16 SPb SU 1 (Bochkov, Gaevoi, Petrov) -22 +
17:54
+3
53:15
+2
66:13
+
11:58
+6
280:33
. . . +
195:36
+9
171:26
. 7 1193
17 SPb Academic U 5 (Babushkin, Makhnev, Trilis) +2
109:05
+2
45:32
+3
121:59
+3
202:20
+
13:48
-2 . . +1
196:29
. . +4
266:32
7 1252
18 Vilnius U 1 (Jadenkus, Klimavičius, Kurtinaitis) +5
291:55
+
16:45
+7
179:08
+1
154:13
+
8:43
+1
69:44
. . -1 . . +2
247:07
7 1284
19 Belarusian SU 2 (Dubovik, Karabeinikau, Vilcheuski) +10
199:08
+
29:41
+
45:13
+2
144:15
+
14:26
. . . +2
272:02
. -1 +11
291:27
7 1494
20 Higher School of Economics 1 (Iskhakov, Kraskevich, Zimin) +
151:40
+
94:50
+
34:01
+
80:27
+
11:05
+
121:24
. . . . . -6 6 491
21 SPb SU 2 (Alekseev, Ivanov, Novikov) . +
75:21
+
51:40
+
162:10
+
18:16
+2
250:55
. . +
114:48
. . . 6 710
22 Moscow Aviation I 1 (Mingalev, Mokin, Trofimov) +
118:07
+
46:54
+
29:47
+1
167:48
+
18:39
. . . -7 -1 . +4
245:49
6 723
23 Moscow SU 5 (Kalendarov, Korolev, Koshelev) +3
85:10
+
56:20
+1
48:50
+1
129:04
+1
12:15
+3
227:47
. . . . . -3 6 737
24 Saratov SU 2 (Androsov, Dalabaev, Glazov) +
163:00
+
46:11
+2
122:29
+1
136:02
+1
29:51
+
256:30
. . . . . -4 6 832
25 Saratov SU 1 (Kireev, Ripinen, Smirnov) +1
203:43
+2
156:32
+1
47:11
+1
195:09
+
8:02
-3 . . . . . +2
102:31
6 851
26 Novosibirsk SU 1 (Smirnov, Viktorov, Vishnevskii) +1
188:11
+
59:22
+3
96:26
+
148:11
+
11:45
-2 . . . . . +2
275:39
6 897
27 Latvia U 1 (Pretkalnins, Pakalns, Zajakins) +
180:07
+1
43:06
+4
153:59
+
267:21
+1
9:10
-8 . . +1
115:16
. . . 6 907
28 SPb ITMO University 3 (Naumov, Philipchik, Turaev) +2
199:58
+
110:42
+
21:00
+3
207:33
+
7:34
. . . +2
237:18
. . -5 6 921
29 SPb SU 4 (Dobronravov, Dobronravov, Kassihin) +6
160:30
+
63:10
+3
36:20
+
95:31
+
16:40
+6
262:16
. . . . . . 6 932
30 Moscow SU 3 (Semashko, Zhabotinskiy, Zhukov) +4
208:03
+
52:52
+2
76:57
+3
155:16
+
9:15
+
256:57
. . . . . . 6 936
31 Ural Federal U 3 (Borzunov, Permyakov, Pivko) +4
285:32
+
29:52
+
74:37
+2
237:45
+1
21:13
. . . . . . +
200:31
6 986
32 Belarusian SU 4 (Hulin, Klimko, Melnichenka) +1
113:35
+2
104:24
+1
77:48
+1
275:20
+
6:35
. +4
237:22
. . . . -1 6 992
33 Higher School of Economics 3 (Kalashnykov, Svyatokum, Urusov) . +2
88:27
+
30:03
+
133:37
+
15:06
+3
268:44
. . +5
296:22
. . . 6 1030
34 Belarusian SU 5 (Babashau, Rak, Stsiapanau) +1
286:23
+
55:13
+2
256:43
+1
226:24
+
8:01
. . . +2
103:23
. . . 6 1054
35 Moscow I of Physics and Technology 7 (Alekseev, Grishutin, Kolodzey) . +3
132:50
+2
71:55
+4
232:49
+1
14:23
+3
299:01
. . +2
187:02
. . . 6 1235
36 Samara National Research U 1 (Bezrukov, Murtazin, Ponomarev) +1
248:49
+
53:13
+
40:56
+2
168:18
+
11:41
. . . . . . -3 5 580
37 Belarusian SU 1 (Hrechykha, Medyanikov, Natalevich) +1
286:51
+1
29:27
+
54:49
+2
130:48
+
10:05
. . . . . . . 5 589
38 Higher School of Economics 2 (Basmanov, Kovalkov, Tretyakov) +
145:08
+1
48:50
+1
86:46
+2
219:28
+
14:24
. . . -5 . . . 5 592
39 Moscow I of Physics and Technology 5 (Murzin, Popovkin, Romanenko) +1
130:56
+
63:18
+
77:54
+2
260:48
+
9:05
. . . . . . -8 5 599
40 Moscow SU 2 (Dzhunusov, Pavlov, Pobegaylo) +1
128:04
+
63:22
+
85:02
+3
231:42
+1
9:21
. . . . . . . 5 616
41 Ural Federal U 2 (Barbanyagra, Kungurtsev, Shibaev) +
201:35
+1
110:15
+1
77:07
+1
169:06
+1
24:31
. . . . . . -4 5 661
42 SPb Academic U 3 (Alferov, Tukh, Yutman) +
210:37
+
42:03
+4
90:08
+2
201:55
+
6:49
. . . . . . -7 5 669
43 International Black Sea U (Morchiladze, Narushvili, Svanidze) +8
168:20
+
26:53
+1
55:40
+
206:21
+
36:03
. . . -8 . . . 5 671
44 Yerevan SU 1 (Galstyan, Mikaelyan, Muradyan) +
255:12
+
46:46
+1
103:42
+
219:11
+2
20:16
-3 . . . . . . 5 703
45 Free U of Tbilisi 1 (Guliashvili, Mandzulashvili, Tskhovrebov) +2
230:05
+
111:19
+1
69:23
+1
204:04
+
21:15
. . . -1 -1 . . 5 715
46 Higher School of Economics 5 (Ershov, Semenov, Solonkov) +2
216:39
+
53:42
+3
68:03
+2
213:37
+1
7:24
-1 . . -1 . . -1 5 717
47 Tyumen Industrial U (Artemov, Nevtyra, Romanov) +
254:02
+1
48:49
+2
81:43
+3
199:42
+
16:55
. . . -2 . . . 5 718
48 South Ural SU 1 (Alkapov, Lyzhin, Petrov) +1
247:41
+
77:27
+
65:17
+1
262:01
+1
29:41
. . . . . . . 5 740
49 Moscow I of Physics and Technology 6 (Buchnev, Kalinichenko, Proskurin) +4
185:41
+1
56:17
+
93:50
-9 +1
20:53
. . . . . . +
270:02
5 744
50 SPb Academic U 2 (Gavrilov, Surkov, Yepifanov) +
180:18
+
65:08
+2
147:01
. +2
18:20
. . . +4
185:16
. . -5 5 755
51 Innopolis U 1 (Gaivoronskiy, Karafallakh, Yalalov) +
122:28
+
51:45
+1
60:49
. +1
283:49
. . . . . . +
223:38
5 779
52 Baku Engineering U 1 (Allahverdiyev, Karimov, Mammadov) +2
232:20
+
103:35
+2
110:04
+3
171:02
+1
12:45
. . . . . . . 5 788
53 Tashkent Branch of Moscow SU 1 (Akhmedshin, Shin, Sitdikov) +6
275:44
+
34:14
+2
88:14
+1
176:03
+1
16:06
-3 . . . . . . 5 789
54 Innopolis U 3 (Badour, Kabirov, Mullanurov) +6
296:38
+
33:01
+
71:26
+1
214:35
+1
22:35
. . . -16 . . . 5 796
55 Moscow SU 4 (Lakhtanov, Rukhovich, Saakyan) +8
276:29
+
34:18
+3
79:44
+1
146:20
+1
16:51
. . . . . . . 5 811
56 Petrozavodsk SU 2 (Evstafeev, Remeslennikov, Titov) +1
285:34
+1
104:09
+2
91:07
+1
207:17
+1
19:52
. . . . . . . 5 826
57 Higher School of Economics 4 (Anishchenko, Petukhouski, Yuran) +1
98:02
+
37:58
+8
235:57
+5
193:55
+1
17:28
. . . -6 . . . 5 880
58 Volgograd S Technical U 1 (Kirienko, Nosov, Penskoy) +1
294:07
+
35:30
+4
263:44
+1
215:18
+
14:47
. . . . . . . 5 941
59 Altai S Technical U 1 (Ananev, Fast, Lozhkina) . +
49:11
+9
166:21
+1
156:03
+3
33:57
. . . +1
269:27
. . . 5 953
60 Nazarbayev U 1 (Aitzhanov, Ilyassov, Kalmurzayev) +4
276:21
+
44:14
+2
115:31
+5
271:56
+2
25:59
. . . . . . -12 5 991
61 NU of Science and Technology MISiS 2 (Erdneev, Kulagin, Razumnuy) +3
290:23
+3
121:18
+3
95:48
+3
224:50
+1
16:25
. . . . -5 . . 5 1006
62 Tomsk Polytechnic U 1 (Golub, Komarov, Vetrov) +1
260:19
+1
54:24
+5
286:57
-3 +1
13:48
. . . . . . +4
156:02
5 1009
63 Togliatti SU (Panin, Sabirov, Zakharov) +1
223:49
+4
296:49
+
108:19
+1
290:01
+
12:09
. . . . . . . 5 1049
64 Belarusian SU of Inform and Radio 1 (Mosko, Shilyaev, Vishneuski) +3
253:30
+1
281:22
+1
176:05
+2
266:46
+
9:23
. . . . . . . 5 1125
65 SPb ITMO University 4 (Amirov, Kolobov, Zabashta) +9
257:28
+1
86:34
+2
51:27
+24
275:51
+2
23:16
. . . . . . . 5 1452
66 North-Eastern Federal U (Artamonov, Khokholov, Khovrov) . +
32:32
+1
57:11
+
104:15
+
13:46
-15 . . . . . . 4 226
67 SPb SU 5 (Bashaev, Pak, Yartsev) . +
46:14
+
70:34
+2
132:22
+
27:14
-6 . . . . . . 4 315
68 Russian-Armenian (Slavonick) SU 1 (Arakelyan, Grigoryan, Saryan) . +
40:09
+
65:31
+3
189:26
+
11:36
. . . -3 . . . 4 365
69 American U - Central Asia 2 (Derkenbaev, Kim, Kydyraliev) -6 +
63:00
+
97:23
+
217:15
+
19:43
. . . . . . . 4 396
70 Tyumen SU 1 (Avriskin, Ivanov, Panasura) -3 +
59:55
+1
114:01
+
168:38
+1
17:45
. . . . . . . 4 398
71 Samara National Research U 2 (Dimitrov, Fattakhov, Kaymakov) +1
174:02
+
36:02
+3
131:11
-17 +
12:35
. . . . . . . 4 433
72 Ural Federal U 6 (Bazun, Khanova, Smirnov) . +
85:19
+3
57:17
+2
159:51
+1
21:32
-6 . . . . . . 4 442
73 Ufa S Aviation Technical U 1 (Agishev, Kryukov, Valiev) . +
37:51
+
107:25
+3
247:12
+
13:12
. . . -3 . . -5 4 464
74 Nizhny Novgorod SU (Emelin, Krapivin, Krivonosov) . +
51:36
+
285:40
+
144:54
+
18:06
. . . . . . . 4 498
75 Udmurt SU (Korablinov, Sidorov, Sorokin) . +
52:04
+3
147:33
+1
197:57
+1
15:44
. . . . . . . 4 511
76 Bauman Moscow S Technical U (Kudryavtsev, Rudnev, Zashikhin) -17 +8
71:46
+
94:46
+
140:12
+1
27:49
. . . . . . . 4 512
77 Izhevsk S Technical U 2 (Bulatov, Egorov, Filimonov) +1
242:17
+
41:01
+3
143:40
-6 +1
17:38
. . . . . . . 4 543
78 Yerevan SU 2 (Altunyan, Hambardzumyan, Sahakyan) -6 +
35:29
+2
128:22
+6
219:46
+1
21:11
. . . . . . . 4 583
79 Far Eastern S Transportation U 1 (Abramson, Usmanov, Usov) +2
291:54
+
60:04
-5 +1
187:38
+
14:54
. . . . . . . 4 612
80 Kazan Federal U 1 (Azimov, Belov, Yagafarov) . +
165:10
+
65:17
+6
261:10
+
15:06
. . . . . . . 4 626
81 Belarusian SU of Inform and Radio 3 (Budniak, Darashkevich, Razhkou) . +
47:59
+2
162:43
+4
288:08
+
10:29
. . . . . . . 4 627
82 Yaroslavl SU 1 (Akhremenko, Medvedev, Toropova) . +
46:57
+1
102:07
+9
277:56
+
9:13
. . . . . . . 4 634
83 Omsk S Technical U (Hvoryh, Inivatov, Trubin) -2 +1
59:18
+4
113:52
+1
295:16
+1
38:17
. -1 . . . . . 4 645
84 Ural Federal U 5 (Chaplygin, Dubikovskiy, Gein) +7
254:39
+
55:34
+2
126:54
-6 +1
14:35
. . . . . . . 4 649
85 Far Eastern Federal U 1 (Blinov, Danilov, Zhikhareva) -2 +
100:20
+1
90:59
+7
268:37
+2
21:00
. . . . . . . 4 679
86 Yerevan SU 3 (Gomktsyan, Khachikyan, Mkrtumyan) . +
114:39
+6
121:40
+1
225:20
+3
28:01
. . . . . . . 4 688
87 American U of Armenia 1 (Ashughyan, Hayrapetyan, Mirakyan) . +
64:55
+4
216:31
+2
267:04
+1
12:38
. . . . . . . 4 699
88 Saratov SU 3 (Mescheryakov, Petrov, Piklyaev) +
164:29
+
102:23
+5
269:32
-11 +2
25:44
. . . . . . . 4 700
89 Northern (Arctic) Federal U (Asyutchenko, Dyachkov, Guriev) +5
277:46
+
50:06
+5
145:59
-3 +1
11:43
. . . . . -1 . 4 703
90 Ulyanovsk S Technical U (Gorshkov, Kondratiev, Volkov) . +1
61:28
+6
261:35
. +1
21:58
. . . +6
163:21
. . . 4 786
91 Ural Federal U 4 (Ankudinov, Efanov, Nemtsev) +7
297:05
+
143:55
+2
173:34
. +
9:23
. . . . . . . 4 802
92 Izhevsk S Technical U 1 (Maksimov, Naimushin, Zylev) +3
232:31
+
45:26
+9
283:08
. +1
11:14
-3 . . . . . . 4 831
93 ADA U 1 (Askarov, Isgandarli, Zeynalli) -1 +
153:48
+12
195:29
+
275:52
+
11:01
. . . . . . . 4 874
94 Belarusian SU 3 (Atliha, Subach, Trukhanovich) . +
84:07
+1
74:36
-1 +
9:40
. . . -1 -1 . . 3 187
95 Saratov SU 4 (Nartsev, Romaschenko, Sokolkov) . +
51:24
+1
124:38
-4 +
14:51
. . . . . . . 3 209
96 Penza SU (Dunaev, Erkulov, Serov) . +
64:27
+
128:18
-3 +
24:35
. . . . . . . 3 216
97 Immanuel Kant Baltic Federal U 2 (Demchenko, Markova, Zhdanov) -7 +
86:19
+
109:54
-1 +
22:14
. . . . . . . 3 217
98 Moscow Aviation I 2 (Dorokhov, Krivov, Sorokin) . +
77:48
+1
115:24
. +
16:23
. . . . . . . 3 228
99 Kazakh-British Technical U 2 (Bolatbekov, Kenen, Okapova) +
152:40
+
42:51
-3 -3 +1
16:46
. . . . . . . 3 230
100 Crimean Federal U 1 (Alekseeva, Bidanets, Voinovsky) -2 +2
108:44
+1
52:49
-6 +
15:37
. . . . . . -3 3 235
101 Russian-Armenian (Slavonick) SU 2 (Ioanisyan, Lalayan, Oganesyan) . +
36:39
+1
190:36
-2 +
14:02
. . . . . . . 3 260
102 International IT U 4 (Kim, Satylkhanov, Sultan) -6 +
18:25
-14 -2 +1
8:47
. . . +
229:11
. . . 3 275
103 Siberian S Transport U (Omelnitsky, Petrov, Pozdnyakov) . +3
62:18
+1
93:24
. +
50:13
. . . . . . . 3 285
104 Petrozavodsk SU 1 (Ermishin, Ermolin, Kobeleva) -6 +
51:01
-6 +1
208:10
+1
18:04
. . . . . . . 3 317
105 Crimean Federal U 3 (Kiselyov, Nikulin, Tribrat) . +
51:35
+3
189:59
-3 +
18:36
. . . . . . . 3 318
106 Kaunas U of Technology (Garbonis, Legačinskas, Uselis) -3 +
62:24
+3
190:19
. +
8:20
. . . . . . . 3 320
107 American U - Central Asia 1 (Azisbek uulu, Kenzhaliev, Zhusubaliev) . +
141:10
+
163:36
-8 +
18:03
. . . . . -1 . 3 322
107 Nazarbayev U 3 (Abdrakhman, Manabayev, Mukanov) -2 +1
56:45
+1
198:33
. +1
8:33
. . . . . . . 3 322
109 Yaroslavl SU 3 (Fedulov, Lyutenkov, Maslenikov) . +
89:35
-12 +
224:06
+
20:33
. . . . . . . 3 333
110 Tartu U 2 (Toma, Uustalu, Zvorovski) . +1
149:31
+1
67:23
-7 +3
25:03
. . . . . . . 3 341
111 Izhevsk S Technical U 3 (Gorodilov, Ivchenko, Khasanov) . +1
78:49
+1
175:44
. +2
18:47
. . . . . -1 . 3 351
112 Perm SU 3 (Marchenko, Shartsev, Turova) . +
78:32
+
125:22
. +5
52:53
. . . . . . . 3 355
113 Tomsk Polytechnic U 3 (Bakulin, Nesterenko, Rybachenko) -1 +
71:04
. +2
234:32
+
19:56
. . . -1 . . . 3 364
114 Tomsk Polytechnic U 4 (Babichev, Pestova, Liao) . +
59:47
+2
140:14
. +5
29:08
. . . . -6 . . 3 368
115 Belarusian SU of Inform and Radio 2 (Dukhounik, Tsishkouski, Udovin) . +
42:06
-2 . +
11:33
+3
256:23
. . . . . . 3 369
116 Urgench Branch of Tashkent U of IT 1 (Aminov, Davronov, Ibadullayev) -5 +1
32:27
+5
185:30
-2 +1
13:42
. . . . . . . 3 370
117 South Ural SU 2 (Evgenyev, Gordievskih, Vasilenko) . +
56:55
-4 +1
282:56
+
13:04
. . . . . . . 3 371
118 Petrozavodsk SU 3 (Alkin, Kukushkin, Ostakova) . +
38:13
. +2
294:02
+
20:00
-2 . . . -2 . . 3 392
119 NU of Science and Technology MISiS 1 (Kodosov, Piskevich, Tarannikov) . +
49:20
+6
213:59
-9 +
12:24
. . . -1 . . . 3 394
120 Vologda SU (Britvin, Gerkulesov, Yakushenkova) -2 +
109:01
. +
237:03
+2
36:55
. . . . . . . 3 422
121 Yaroslavl SU 2 (Gibadulin, Kondakov, Povarov) . +
94:49
+3
245:32
-6 +
24:49
-2 . . . -4 . . 3 423
122 Far Eastern Federal U 3 (Batrakov, Gusarov, Shchurov) . +
89:26
+2
242:47
. +1
45:04
. . . . . . . 3 436
123 Perm Higher School of Economics (Ketov, Kokovin, Suntsev) -6 +
47:58
+2
189:51
-2 +3
101:27
. . . . . . . 3 437
124 Moscow Aviation I 3 (Bychkar, Karpovich, Tishin) -1 +2
112:14
+6
162:06
. +
19:54
. . . . . . . 3 453
124 Irkutsk SU (Antonov, Chumachenko, Zagyzin) -1 +
47:55
+2
285:41
. +
81:30
. . . . . . . 3 453
126 Vyatka SU (Dehterev, Prozorova, Vorobyev) . +1
65:08
-6 +3
281:18
+1
11:35
. . . . . . . 3 457
127 Kazakhstan Branch of Moscow SU 1 (Askergali, Bekmaganbetov, Sharipov) . +1
91:58
-6 +2
246:53
+2
21:53
. . . . . . . 3 458
128 Tomsk Polytechnic U 2 (Iovlev, Kuznetsova, Maksimova) -13 +
69:30
+10
184:58
. +
13:30
. . . . . . . 3 466
129 International IT U 2 (Kabdygali, Oral, Tussupbekov) . +
67:47
+3
241:41
-2 +3
46:13
. . . . . . . 3 474
130 Altai S Technical U 2 (Galkin, Kozlov, Kozlov) . +
74:23
-1 +1
288:35
+3
43:27
. . . . . -11 . 3 485
130 Voronezh SU 1 (Kolesov, Nogikh, Zemlyanuhin) . +
38:54
+7
291:56
-5 +
16:13
. . . . . . . 3 485
132 International IT U 1 (Bakhoduri, Kabdoldin, Khlynovskiy) +5
297:17
+1
37:30
-7 . +2
32:12
. . . . . . . 3 526
133 Nazarbayev U 2 (Khaitov, Orynkul, Sariyev) . +2
214:11
-3 +
263:43
+1
18:47
. . . . . . . 3 555
134 Tashkent Branch of Moscow SU 2 (Kutlimurotova, Pak, Validov) . +6
86:28
+5
220:31
. +2
25:53
. . . . . . . 3 591
135 NU of Science and Technology MISiS 3 (Ilyuhin, Ivanov, Kholodiakov) -21 +
123:40
+8
278:00
. +1
13:49
. . . . -2 . . 3 594
136 Moscow Pedagogical SU (Bobrov, Butarev, Myradov) . +1
185:44
+8
239:59
-3 +1
19:00
. . . . . . . 3 643
137 Free U of Tbilisi 2 (Nishnianidze, Popkhadze, Tsutskhashvili) -6 +2
107:58
+12
270:41
. +
15:42
. . . . . . . 3 672
138 Kyrgyz Russian Slavic U 4 (Abdirazakov, Aldaiarov, Bekbolotov) . +4
93:40
+9
265:59
-5 +2
59:38
. . . . . . . 3 717
139 Free U of Tbilisi 3 (Baghdavadze, Bezhanishvili, Losaberidze) -1 +3
91:10
+14
298:00
-4 +
19:07
. . . . . . . 3 748
140 Grodno Yanka Kupala SU (Adynets, Kolasau, Vilcheuski) . +
61:39
+21
264:00
. +1
20:38
. . . . . . . 3 785
141 Tomsk SU 2 (Grudinin, Ryakin, Solonsky) . +9
251:52
+6
281:28
. +2
18:48
. . . . . . . 3 890
142 South Ural SU 4 (Bazhanov, Salnikova, Vays) . +
41:39
-2 . +
15:51
. . . . . . . 2 56
143 Mogilev SU (Hameza, Husiantsou, Matsiushonak) . +
48:27
-15 . +
21:46
. . . . . . . 2 69
144 South Ural SU 3 (Basmanov, Mironov, Obukhov) . +
39:10
-5 -5 +1
13:37
. . . . . . . 2 72
145 Voronezh SU 2 (Kiselev, Tishin, Zolotukhin) -15 +
64:50
-3 -1 +
10:55
. . . . . . . 2 74
146 Eurasian NU 1 (Duisenbayev, Yessenbayev, Zhussupov) . +
66:17
-2 . +
18:29
. . . . . . . 2 84
147 Immanuel Kant Baltic Federal U 1 (Boka, Chernozhukov, Zonin) -5 +
70:23
-9 . +
15:28
. . . . . . . 2 85
148 I of Mathematics and CS of Siberian FU (Bachurin, Durakov, Sukhikh) . +
59:56
. -1 +
27:04
. . . . . . . 2 86
149 I of Space and IT of Siberian FU 1 (Halturin, Melnikov, Platonov) -1 +
74:02
-6 . +
17:58
. . . . . . . 2 91
150 Moscow Engineering Physics I (Akimutin, Latyshev, Malashkevich) . +
37:30
-10 . +2
16:08
. . . . . . . 2 93
151 Yerevan SU 4 (Matevosyan, Tamazyan, Topchyan) -3 +
59:03
-1 -2 +1
19:12
. . . . . . . 2 98
151 Ufa S Aviation Technical U 2 (Fatkhiev, Nafikov, Shakirov) . +1
65:37
-14 . +
13:58
. . . . . . . 2 98
153 Volgograd S Technical U 2 (Bulankin, Kovalev, Kurylev) . +
86:01
. -2 +
14:33
. . . . . . . 2 100
154 Altai S Technical U 3 (Babushkin, Danilin, Shulga) -1 +
59:46
-5 . +1
22:36
. . . . . . . 2 101
154 Orel SU 2 (Baranov, Pyatin, Strygin) . +
66:46
-9 . +1
15:42
. . . . . . . 2 101
156 Kazakh-British Technical U 5 (Kali, Nuptebek, Omarov) . +1
52:58
-24 -4 +1
14:12
. . . . . . . 2 106
157 Novosibirsk SU 3 (Bykova, Bykova, Filippov) . +
78:04
-1 . +1
10:37
. . . . . . . 2 108
157 Tashkent Branch of Moscow SU 4 (Adylov, Kan, Kosimov) . +
93:28
. . +
15:21
. . . . . . . 2 108
159 Novosibirsk SU 2 (Isachenko, Malykh, Matveev) -2 +
68:42
-13 . +1
23:57
. . . . . . . 2 111
160 Suleyman Demirel U 3 (Nadyrmagambet, Orazgalieva, Tursynbek) . +
71:13
-9 . +1
34:46
. . . . . . . 2 125
160 Caucasus U 1 (Chelidze, chkhetiani, kakhiani) . +
102:15
-5 . +
23:50
. . . . . . . 2 125
162 Kazakh-British Technical U 3 (Amanov, Kurmasheva, Prenov) -8 -2 +
94:34
-4 +1
12:25
. . . . . . . 2 126
163 Tomsk SU 1 (Kotov, Sakhapov, Zakharov) . +
58:11
-1 . +2
30:43
-1 . . . . . . 2 128
164 Crimean Federal U 2 (Ermachkov, Gurjiy, Korolev) . +
88:22
-4 . +1
25:14
. -4 . . . . . 2 133
165 Mozhaisky Military Space A 1 (Ilatovskiy, Kubantsev, Lukin) -1 +1
82:49
-32 -1 +1
14:45
. . . . . . . 2 136
166 Innopolis U 2 (Khazhiev, Khilazhev, Umarov) . +
83:07
-5 . +2
14:27
. . . . . . . 2 137
167 Perm SU 2 (Ivanov, Pekhotin, Volkov) . +
62:36
-4 . +2
38:04
. . . . . . . 2 140
168 Kyrgyz Russian Slavic U 3 (Bubnov, Tropeyko, Umetov) -5 +
84:47
-2 . +1
39:53
. . . . . . . 2 143
168 Southern FU I of CompTech and InfoSec (Manych, Minasyan, Mitina) -26 +1
93:56
. . +
30:26
. . . . . . . 2 143
170 Omsk SU 2 (Boldyr, Lemeshko, Magdin) . +
74:50
-3 . +2
31:39
. . . -5 . . . 2 145
171 Vladivostok SU of Econ and Service (Shishlo, Silchenko, Vasilchenko) -5 +
82:17
. . +1
44:19
. . . . . . . 2 146
172 NU of Science and Technology MISiS 4 (Chirvonaya, Mayorov, Vasiljev) . +
57:48
. -1 +3
33:09
-4 . . . . . . 2 150
172 Nazarbayev U 4 (Kalidolda, Mademikhanov, Muryshkin) . +
47:51
-3 -6 +2
63:50
. . . . . . . 2 150
174 Kazan Federal U 2 (Ilikaev, Nigmatullin, Serov) -1 +1
98:46
-5 . +1
18:52
. . . . . . . 2 156
175 Free U of Tbilisi 4 (Gogia, Kharshiladze, Kvitsiani) . +
150:06
-3 . +
28:47
. . . . . . . 2 178
176 Orel SU 1 (Barbashov, Rudanovskiy, Stavtsev) . +1
107:24
-2 . +1
34:13
-1 . . . . . . 2 181
176 Baku Engineering U 2 (Aghayev, Ashrafov, Hajili) -1 +1
136:34
. . +
25:10
. . . . . . . 2 181
178 Kutaisi SU 1 (Butskhrikidze, Gogsadze, Leladze) -4 +
108:32
-5 . +2
36:28
. . . . . . . 2 184
179 Chelyabinsk SU 2 (Gribovskiy, Ponomarev, Zhernov) . +2
105:40
-8 . +
55:27
. . . . . . . 2 200
180 Suleyman Demirel U 2 (Seitov, Zharkyn, Zigangirov) . +
94:45
-4 . +3
49:57
. . . . . . . 2 203
181 Irkutsk S Technical U 1 (Chekan, Pakulev, Skorobogatov) -6 +1
128:52
. . +2
28:40
. . . . . . . 2 216
182 Chelyabinsk SU 1 (Anfalov, Anfalova, Voronin) . +3
118:39
-14 . +1
21:49
. . . . . . . 2 219
183 Buryat SU 1 (Badagarov, Guslyakov, Tsydypova) -10 +
107:57
-4 . +3
57:14
. . . . . . . 2 224
184 Baku HIgher Oil School (Huseynli, Piriyev, Samadli) . +1
60:34
-4 . +4
74:51
. . . . . . . 2 234
185 Kazan National Research Technical U (Kurbanov, Maksimov, Shatunov) -1 +3
155:36
. . +1
15:24
. . . . . . . 2 250
186 East-Siberian STU 1 (Badaev, Timofeev, Veselov) -5 +6
106:50
-8 . +1
21:43
. . . . -4 -1 . 2 267
187 SPb S Polytechnic U (Furman, Ivashev, Larionov) . +1
112:50
-2 . +1
119:52
. . . . . . . 2 271
188 Novgorod SU (Ivanov, Lantsetov, Stepanov) -2 +2
134:16
-1 . +2
58:38
. . . . . . . 2 272
189 I. Javakhishvili Tbilisi SU 2 (Jokhadze, Salia, Zabakhidze) . +
148:05
. -6 +3
70:39
. . . . . . . 2 278
190 Novosibirsk S Technical U 1 (Indikeev, Katunov, Sitnikov) -12 +4
137:37
-1 . +2
26:57
. . . . . . . 2 283
191 French-Georgian I (Chanukvadze, Rekhviashvili, Sultanishvili) -1 +2
197:42
. . +1
29:10
. . . . . . . 2 286
192 Urgench SU (Davletov, Sabirov, Yuldashev) -7 +
130:51
-4 . +5
60:34
. . . . . . . 2 290
193 Khakas SU 1 (Bagaev, Tumoyakov, Zemlyanikin) . +2
150:55
-2 . +2
63:04
. . . . . . . 2 293
193 Novosibirsk S Technical U 2 (Nagornov, Stabrovsky, Zhurkin) . +3
166:23
-3 -2 +1
47:48
. . . . . . . 2 293
195 Novosibirsk SU 4 (Arkhipov, Ershov, Kozlov) . +3
188:31
. . +1
27:55
. . . . . . . 2 295
196 Esenov Caspian SU of Tech and Eng 1 (Kassanov, Sarsenbek, Zhantileuov) . +5
91:04
-1 . +4
26:27
. . . . . . . 2 297
196 Rubtsovsk Industrial I (Lunev, Nagih, Nagih) -8 +3
164:36
. . +1
53:03
. . . . . . . 2 297
198 Siberian SU of Telecom and Informatics 2 (Boldakov, Ili, Renjov) . +4
160:45
-3 . +2
40:36
. . . . . . . 2 320
198 Altai S Technical U 4 (Avanesyan, Kozlov, Rusakov) . +4
164:42
-8 . +2
36:01
. . . . . . . 2 320
200 Novosibirsk S Technical U 3 (Ivakin, Kunts, Prokopyev) -3 +3
247:46
-3 -3 +1
18:51
. . . . . -4 . 2 345
201 Tyumen SU 2 (Gaiduk, Martyn, Pospelov) . +
118:56
-3 . +5
129:29
. . . . . . . 2 347
202 Khakas SU 2 (Dron, Engel, Naletov) -1 +
138:16
-5 . +3
153:08
. . . . . . . 2 351
203 Nazarbayev U 5 (Asmatullayev, Iyembergen, Khassen) . +1
82:25
-5 -1 +7
111:51
. . . . . . . 2 353
204 American U of Armenia 2 (Bunarjyan, Harutyunyan, Zakaryan) -1 +1
192:52
. . +3
82:55
. . . . . . . 2 354
205 Pavlodar SU named S. Toraigyrov (Sadullaev, Zhakupov, Zhussip) -8 +
129:20
-1 . +4
155:42
. . . . . . . 2 364
206 Ugra SU (Baluev, Kovalnogov, Zavyalov) -6 +
71:14
-4 . +5
202:24
. . . . . -6 . 2 373
207 Buryat SU 2 (Batalov, Dambaeva, Mitypov) . +1
204:25
. . +3
95:49
. . . . . . . 2 379
208 Altay SU (Boyko, Ernst, Panarin) -4 +
124:43
. . +3
197:02
. . . . . . . 2 381
209 Russian-Armenian (Slavonick) SU 3 (Petrosian, Drambyan, Bagratunyan) -1 +1
100:43
-4 -1 +7
140:32
. . . . . . . 2 400
210 ADA U 3 (Farzaliyev, Gadirzada, Huseynzade) -1 +
203:30
. . +4
118:08
. . . . . . . 2 401
211 I of Space and IT of Siberian FU 3 (Garbart, Kislov, Saenko) -6 +3
169:06
-6 . +6
55:51
. . . . . . . 2 404
212 Urgench Branch of Tashkent U of IT 2 (Abdullayev, Iskandarov, Rahimov) . +8
220:52
-2 . +1
16:30
. . . . . . . 2 416
213 Kyrgyz Technical U 2 (Bolotbek uulu, Omuraliev, Tashiev) . +
118:51
-6 . +9
123:55
. . . . . . . 2 421
214 Mozhaisky Military Space A 2 (FOMICHEV, Garkavenko, Kravchenko) -4 +7
182:34
-3 . +2
64:07
. . . . . . . 2 426
215 National U of Uzbekistan (Abdurakhmonov, Khasanov, Matlatipov) -4 +8
195:57
-5 -3 +1
56:18
. . . . . . . 2 431
216 Karaganda S Technical U (Kim, Lavrik, Velinskiy) -3 +
159:58
. . +4
213:22
. . . . . . . 2 452
217 Tashkent Branch of Moscow SU 3 (Gevorkyan, Makhsudov, Suyunbekova) . +1
277:56
-3 . +6
57:11
. . . -1 . . . 2 474
218 Esenov Caspian SU of Tech and Eng 2 (Aitbayev, Amangos, Junebayev) . +4
197:41
-2 . +6
82:33
. . . . . . -3 2 479
219 Rybinsk S Aviation Technical U (Koekin, Smirnov, Spirov) . +10
268:12
-4 . +
18:19
. . . . . . . 2 486
220 Siberian SU of Telecom and Informatics 1 (Cherdakov, Komarevtsev, Pletyuhin) . +6
296:11
-5 . +2
44:35
. . . . . . . 2 500
221 East-Siberian STU 2 (Filippov, Tsyrempilon, Tsyrendorzhiev) . +4
233:05
. . +5
89:25
. . . . . . . 2 502
222 Russian-Armenian (Slavonick) SU 4 (Gevorgyan, Ghukasyan, Yeranyan) . +5
284:23
-8 . +4
77:20
. . . . . . . 2 541
223 Suleyman Demirel U 1 (Gabdrash, Lekerov, Yerlan) . +4
217:09
. . +10
69:41
. . . . . . . 2 566
224 ADA U 2 (Gasimov, Hasanov, Mustafali) . +
137:34
. . +10
231:16
. . . . . . . 2 568
225 International Ataturk-Alatoo U 3 (Isaev, Sarygulov, Zhusubaliev) -1 +19
176:41
-4 . +
14:51
. . . . . . . 2 570
226 Tomsk SU of Control Syst and Radioel (Barkalov, Gorohov, Itskov) -7 +10
285:42
-2 . +1
90:17
. . . . . . . 2 595
227 Vilnius U 2 (Strakšys, Strimaitis, Šimoliūnaitė) -44 +19
245:53
-4 . +1
14:41
. . . . . . . 2 659
228 Kazakh-British Technical U 4 (Aitzhan, Mussinov, Temir) -1 -1 -1 -3 +
19:36
-1 -1 -1 -12 -1 -1 -1 1 19
229 International Ataturk-Alatoo U 1 (Akylbek uulu, Kadyrbekov, Srazhdinov) -6 -25 . . +1
33:13
. . . . . . . 1 53
230 Georgian Technical U (Madzgarashvili, Gasanov, Shavardenidze) . -9 -3 . +2
32:23
. . . . . . . 1 72
231 International IT U 3 (Abdrashim, Auganov, Moldagaliyev) . -21 . . +3
37:09
. . . -20 . . . 1 97
232 Surgut SU (Borisov, Masniy, Shaymardanov) -1 +1
98:48
. . -11 . . . . . . . 1 118
233 Irkutsk S Technical U 2 (Kuroptev, Litvincev, Ushakov) -4 +
122:14
. . -8 . . . . . . . 1 122
234 Omsk SU 1 (Gorbunov, Marchenko, Skripov) -6 +
135:36
-2 . -6 . -2 . . . -1 . 1 135
235 American U of Armenia 3 (Bezirganyan, Sarikyan, Shahumyan) . -29 -3 . +4
64:25
. . . . . . . 1 144
236 Eurasian NU 4 (Abdikalikova, Tileubergenov, Zakrikchinov) -2 +3
94:18
. . -5 . . . . . . . 1 154
237 Karaganda S Industrial U (Kim, Prokhorovich, Yusupov) . +
161:48
. . -4 . . . . . . . 1 161
238 Andijan Machine Building I 2 (Abduhalilov, Iminov, Mamajonov) . +6
112:17
. . -16 . . . . . . . 1 232
239 Baku SU (Qarayev, Sofiyev, Zeynalzade) -1 -1 . . +4
170:52
. . . . . . . 1 250
240 Suleyman Demirel U 4 (Kabirov, Kuat, Nassibullina) . +
253:16
. . -9 . . . . . . . 1 253
241 St Andrew the First-Called Georgian U 1 (Chubinidze, Khundzakishvili, Tsotne) -2 . . . +8
110:26
. . . . . . . 1 270
242 I of Space and IT of Siberian FU 4 (Molodan, Spiridonov, Vagner) -8 -5 -3 . +4
195:31
. . . . . . . 1 275
243 Kutaisi SU 2 (Gogiava, Khantadze, Kldiashvili) . +4
260:28
. . -6 . . . . . . . 1 340
244 Chita SU (Belov, Chernykh, Khazagarov) -23 -7 . . -11 . . . . . . . 0 0
244 Norilsk Industrial I (Dobrovolsky, Lukjanchikov, Makarov) . . . . . . . . . . . . 0 0
244 Krasnoyarsk S Pedagogical U (Gilyazov, Stankovskii, Strelnikova) . -4 . . -4 . . . . . . . 0 0
244 Novosibirsk S Pedagogical U (Belikov, Kirilenko, Kuznecov) . -5 . . -6 . . . . . . . 0 0
244 Almaty U of Power Eng and Telecom 1 (Bakijev, Bolatov, Usserbaev) . . . . . . . . . . . . 0 0
244 Kyrgyz Russian Slavic U 1 (Asanov, Niyazova, Shevchenko) . -8 . . -11 . . . . . . . 0 0
244 KazakhNU named Al-Farabi 3 (Kasym, Yerbulatuly, Zhassulan) . . . . -12 . . . . . . . 0 0
244 Namangan SU (Karimov, Umarov, Yuldashev) . -22 . . -8 . . . . . . -2 0 0
244 Inha U in Tashkent (Khoshimjonov, Oripjonov, Tojimahammatov) . . . . . . . . . . . . 0 0
244 KazakhNU named Al-Farabi 4 (Aldiyarov, Togizbay, Zhassuzak) . -9 . . -2 . . . . . . . 0 0
244 Kazakh Turkish U named H.A.Yassawe (Seydulla, Taspolat, Usen) . . . . -10 . . . . . . . 0 0
244 KazakhNU named Al-Farabi 1 (Amanbayev, Batyr, Paizov) . . . . -4 . . . . . . . 0 0
244 International Ataturk-Alatoo U 2 (Akunova, Urmatbekov, Zhalieva) -6 -5 . . -6 . . . . . . . 0 0
244 KazakhNU named Al-Farabi 2 (Kassymbek, Kenzhebek, Mustafin) -11 -1 . . -10 . . . . . . . 0 0
244 American U - Central Asia 3 (Ruslanov, Seidaliev, Soltonoev) . . . . -7 . . . . . . . 0 0
244 Eurasian NU 3 (Nagmetulla, Orynbassar, Pulanbekov) -9 . . . -7 . . . . . . . 0 0
244 Kyrgyz-Turkey Manas U 2 (Kalmanbetov, Muhtarov, Myktybekov) . . . . . . . . . . . . 0 0
244 Fergana Branch of Tashkent U of IT 1 (Ahmadjonov, Gafurov, Sattorov) . . . . -11 . . . . . . . 0 0
244 Kyrgyz Technical U 1 (Baigaziev, Ergeshov, Samudinova) . . . . . . . . . . . . 0 0
244 Almaty U of Power Eng and Telecom 2 (Isabekov, Nuraliyeva, Ovezov) . . . . . . . . . . . . 0 0
244 KazakhNU named Al-Farabi 5 (Abilov, Yerimbetov, Zhagparov) . . . . -1 . . . . . . . 0 0
244 Kyrgyz-Turkey Manas U 1 (Alybaev, Komar, Kudaiberdi uulu) . . . . . . . . . . . . 0 0
244 Eurasian NU 2 (Kundebekov, Nurbek, Sultan) -1 -7 . . -9 . . . . . . . 0 0
244 Andijan Machine Building I 1 (Jumaboyev, Tohirov, Xamraqulov) . -1 . . -3 . . . . . . . 0 0
244 Ufa S Aviation Technical U 3 (Kasymov, Orlov, Zaripov) . . . . . . . . . . . . 0 0
244 Caucasus U 2 (Gurgenidze, Japaridze, Kurdadze) . -1 . . -15 . . . . . . . 0 0
244 Batumi SU (Beria, Giorgadze, Kakhidze) -4 -1 . . -3 . . . . . . . 0 0
244 I. Javakhishvili Tbilisi SU 4 (Aptsiauri, Gobronidze, Shekiladze) . -1 . . -14 . . . . . . . 0 0
244 Azerbaijan U (Abbaszadeh, Habibli, Zakirli) . -19 . . -2 . . . . . . . 0 0
244 I. Javakhishvili Tbilisi SU 1 (Dzmanashvili, Shonia, Vardishvili) -6 -3 -1 . -8 . . . . . . . 0 0
244 Tbilisi European U (Arabuli, Dolidze, Podiashvili) . . . . -5 . . . . . . . 0 0
  Total runs 703 712 898 438 800 140 29 1 166 35 69 152
  Accepted 72 239 131 91 235 27 3 0 23 3 3 23
  Rejected 631 473 767 347 565 113 26 1 143 32 66 129
  First Accept 41:54 16:45 20:31 66:13 5:40 69:44 216:01   103:23 115:28 171:26 94:23
  Last Accept 298:34 299:41 299:55 295:16 283:49 299:18 290:09   299:39 286:47 289:13 291:27
Другие сайты факультетаСтруктураОбразованиеМагистратураНаукаМеждународное сотрудничествоСтудентуНИРСАСовет молодых ученыхОлимпиадыАбитуриентуШкольникуЦентр
Компетенций
по ИТ
Microsoft
Imagine Premium
ИсторияИздания факультетаПрофбюро ФПМИПерсональные страницыФотогалереи Газета ФПМыНаши партнеры